ارزش کار و توانایی های یک طراح گرافیک

ارزش کار و توانایی های یک طراح گرافیک

همانطور که تاکنون به این مساله پرداخته ایم، ارزش و اهمیت حرفه ی طراحی گرافیک بسیار فراتر از آن چیزی است که تصورش را می کنیم. بنابراین کسی که خود را به عنوان یک طراح گرافیک می داند باید از توانایی های بسیار بالایی برخوردار باشد. چرا که بخش عمده ای از دنیای تجارت و دنیای بصری در دسان این علم است. علیرغم باور عموم شغل طراحی گرافیک نه تنها آسان نیست بلکه سختی ها و پیچیدگی های مخصوص خودرا نیز دارد. به طور خلاصه طراحی گرافیک یک کار بسیار بسیار پر ارزش است. در عین حال که کاری سخت و ظریف نیز هست. ولی با این حال همواره درآمد یک طراح گرافیک در ایران و چه در جهان همواره پایین تر از آنی است که این کار ارزش آن را دارد. با این حال کسانی هم هستند که توانسته اند با داشتن مهارت های گرافیک همچون طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی پوستر ، طراحی تراکت ، طراحی جلد کتاب و … به درآمد های بسیاری دست پیدا کنند. همچنین بسیاری از وب سایت ها اکنون به دنبال گرافیست های حرفه ای می باشند که بتوانند سایت آنها را به زیبایی هرچه تمام تر طراحی کند. به عنوان مثال در نظر بگیرید شما یک شرکت طراحی سایت هستید و می خواهید برای یکی از صفحات خود ( به عنوان مثال طراحی سایت در ارومیه ) زیبایی های گرافیکی نیز اضافه کنید تا با استفاده از آن بتوانید مشتریان بیشتری را برای سایت خود بدست آورید، مسلما در اینجا ، کار یک طراح گرافیک به وضوح حس خواهد شد و ارزش کار آن بیش از پیش نمایان خواهد شد.

طراحی گرافیک؛ یک بازی جذاب

در واقع طراحی گرافیک چیزی است که شما می خواهید. زیبایی آن نیز به همین است. هرکسی برای پیاده کردن ایده های خاص خود، روش خود را دارد. هر طراح گرافیک دوست دارد تا با استفاده از روش های خود، بهترین راه را برای انتقال پیام برگزیند. او نه تنها از این کار خسته نمی شود، بلکه حس شادابی و سرزندگی را حین انجام حرفه اش دارد. طراحی گرافیک مانند یک بازی است. این یکی از وجه هایی است که این هنر را از سایر جدا می کند. لایه بندی و کنار هم چیدن المان ها، و تصاویر شبیه به یک پازل است. با این تفاوت که ما هیچ تصویر آماده ای از طرح نهایی نداریم. اینگونه است که قدرت تخیل یک طراح وارد میدان میشود و زیباترین تصورها را از طرح نهایی به طراح میدهد. کار کردن با لایه ها، المان ها، متن ها و… و قرار دادن آنها کنار یکدیگر، همانند یک بازی لذت بخش برای طراح گرافیک است. بازی ای که در آن به دنبال خلق یک زیبایی برای جهان اطرافش است.

راه تبدیل شدن به یک طراح گرافیک عالی

برای اینکه به یک طراح عالی تبدیل بشوید، باید روابط عمومی بالایی داشته باشید. قابلیت به کار بردن کلمات و تصاویر ساده را داشته باشید. شما باید بتوانید آنها را به پیام های با معنی برای مخاطب تبدیل کنید. هدف شما به عنوان یک طراح باید این باشد که به ارائه های بصری نظم و وضوح بدهید. رسالت طراحی گرافیک این است که کاری کنید تا درک این اطلاعات برای بیننده ساده تر باشد. با پشرفت مداوم تکنولوژی هم شما باید به عنوان یک طراح گرافیک پیشرفت کنید. این خیلی مهم است که همیشه به روز باشید و کار با تکنولوژی های جدید را یاد بگیرید. با این کار شما می توانید خودتان را با نیازهای روز مشتریان وفق بدهید. طراحانی که پیشرفت نمیکنند نمیتوانند موفق بشوند. به همین سادگی!!!

شاخه های طراحی گرافیک چیست؟

شاید جذاب ترین شاخه های رشته طراحی گرافیک برای یک نقاش، تصویر سازی باشد.مصور سازی و یا همان تصویر سازی یا ایلستراسیون، از گرایش های نقاشی در حیطه ی گرافیک است. ایلستراتور با توجه به تکنیک های مخصوص، در زمینه طراحی، به موضوعاتی که به نوعیبا گرافیک در ارتباط هستند، میپردازد. همانند طراحی کتاب کودک.تصویر تجسم یافته هر پدیده و کار تصویرگر تجسم نمودن یک پدیده و یا موضوعبه وسیله تصویر برای نمایش بهتر فضای مطالب و در نهایت برای درک بهتر آن است.هدف اصلی یک مصورساز یا یک طراح ایلوستراسیون، راهنمایی بینندگان درباره مطالبی استکه فهم و یا تجسم آن از طریق نوشتن و یا گفتار مشکل می باشد.

  1. نشانه و آرم یا لوگو: به طور کلی، اکثر افراد، کلمه (آرم) را به جای (نشانه) می شناسند. نشانه از واژه یونانی semeion گرفته شده است که دو واژه و معمولا برای مطالعه زبان هایی ویژه با نظام های نشانه ای غیرزبانی اعم از تصویر- ایماء و اشاره- تئاتر و … به کار می رود.نشانه یا آرم بیان مفهوم چیزی است که درقالب شکل دیگری در ذهن تجلی میابد. نماد را باید روی کاغذ ثبت نمود.نماد باید تماماَ بیانگر چیزی باشد که عینیت پیدا کرده است.در طراحی نشانه، ریتم، فرم، تکنیک و قدرت اجرایی، یکجا به نمایش در می آید.
  2. نوشتار و طراحی حروف: عنوان اصلی و نوشته ها از عوامل بصری اصلی در طراحی به چشم می آیند، وجود آنها در صفحه یک موضوع ضروری برای هدایت چشم به موضوع مورد نظر است. نوشته باید در صفحه خوانا باشد و مزاحم عناصری دیگر نباشد. آرایش و تخصیص حروف در مرحله ی آماده سازی قبل از چاپ است که به چاپ از نوع فلزی و یا لترپرس مربوط می گردد . برای انواع حروف چینی که با هر نوع سیستم حروف چینی انجام شده باشد نیز طراحی حروف اطلاق می گردد.
  3. پوستر: در اواخر قرن نوزدهم میلادی، بر اثر تحولات تصویر سازی و پیوند نزدیکی که در بین نقاشی و چاپ،پدیده ای تازه ای موسوم به پوستر و یا آفیش یا پلاکارد به وجود آمد. پوستر به عنوان نوعی طراحی گرافیک به مقوله نمایش و تبلیغ مربوط می باشد.در پوستر باید تصویر و کلمات به طور مختصر، مرتبط با یک مفهوم واحد و به یاد ماندنی باشند.همان طور که چاپ و مطبوعات، یکباره در ایران رواج پیدا کرد، اشکال متفاوت پوستر نیز به صورت ناگهانی، ظاهر و برای مقاصد مختلف، مورد استفاده قرار گرفت.
  4. طراح و تصویر: طرح، نقش آرم و نوشتار، بر روی اوراق یکی از عوامل مهمتحریک حس بصری، با استفاده از تصویر کار سختی نیست. در طراحی گرافیک هستند، تمامی عوامل موثردر طراحی، همانند خطوط نقوش، تصاویر اعم از عکس،تصویر سازی و سبک طراحی به صورت مجزاو در کنار هم در ساختن تشخیص مورد نظر موثراند. بسیاری از اوراق با موضوع متشابه در طرح های مختلف از نظر فرم به کار رفته، ارائه می گردند،در این صورت مصرف کنندگان از روی طرح و نقش آنها که به نوعی نشان تبدیل شده اند.
  5. لیتو گرافی: در اواخر قرن نوزدهم، به هنرمندان امکان داد تا سطوح بزرگ یک دست را چاپ کنند و از رنگ، بهره ببرند و به طراح این امکان را دهد تاحروف نگاری خاص خود را انجام بدهد.این کنترل بر چاپ، آغاز طراحی گرافیک بود.بعدها فناوری های عکاسی و رایانه ای،در تولید و تکثیر تصویر و متن، نقشی اساسی پیدا کردند. از رایج ترین شیوه های چاپ تا دهه ی ۱۹۶۰ به روش لترپرس بوده است. پس از آن نسل جدیدی از طراحان، شروع به استفاده از قابلیت هایرایانه کرده اند.طراحان گرافیک، صد سال بعد از آنکه هنرمندان، رسانه جدید لیتو گرافی را به خدمت خود درآوردند فناوری های نوین را برای تحت کنترلدر آوردن تولید متن و تصویر به کار برده اند.

 

 

انتشار داده شده توسط: جلال محمدزاده

انتشار داده شده در: سایت رز سیاه ایرانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

“e”-namad
logo-samandehi
Shopping Cart